מי אנחנו

איתכם ובשבילכם מכל הלב

כשהוקמה העמותה המרכזית למען הזקן בישראל, בשיתוף אשל – האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל – היא נקראה בשם עמל (עמותה מרכזית לזקן). בשנים האחרונות הוסב שמה ל”הלב – איגוד העמותות לזקן בישראל”.

היו”ר הנוכחי הוא יצחק משה והמנכ”ל שמואל (סמי) סמי קידר. איגוד הלב הוא ארגון הגג של העמותות למען הזקן בכל רחבי הארץ – ברשויות הגדולות והקטנות ובמועצות האזוריות. כיום חברות באיגוד 75 עמותות משלמות מס, המפעילות מרכזי יום לזכאים, מועדונים חברתיים לגמלאים וקשישים, קהילות תומכות ומטפלות בית. שיתוף הפעולה בין העמותות והפיכתן לגורם אחד גדול, יעיל ומשפיע, מעניק לאיגוד את היתרון, היכולת והכוח במאבקיו ובפעילותו.

האיגוד נותן ייעוץ וליווי משפטי, מייצג את העמותות כלפי הציבור, התקשורת והעולם הפוליטי. כמו כן, מארגן האיגוד השתלמויות מקצועיות ייחודיות מסוגן ותוכנן בישראל. האיגוד פועל באמצעות וועד מנהל ומזכירות מצומצמת. אחת לשנה נערכת אסיפה שנתית. בכל שלוש שנים מתקיימות בחירות לוועד המנהל ולתפקיד היו”ר. האיגוד מפעיל ועדות בתחומים שונים. כל זאת, על מנת לייעל את הטיפול בזקנים, להוזיל עלויות ולקדם את כל הנושאים הקשורים לרווחתם ולשיפור איכות חייהם. 

 

 

ישראל ערד – המנכ”ל שהעלה את העמותה על המפה

בשנת 2001 נבחר ישראל ערד ז”ל למנכ”ל עמותת עמל והפך אותה לגורם חשוב ומרכזי בתחום הזקנה בישראל. 

ישראל ערד היה איש נעים, אהב את הבריות וזכה לאהבת חבריו לעבודה ולהוקרה מהם. עד צאתו לגמלאות כיהן בתפקיד סמנכ”ל במוסד לביטוח לאומי, ובנוסף מילא שורה של תפקידים בהתנדבות, כמו יו”ר ועדת הכספים של אשל.

כמנכ”ל עמל כיהן עד יומו האחרון ומילא את תפקידו ההתנדבותי במסירות ובאחריות. הוא הקדיש לעבודתו את כל כישוריו וניסיונו לקידום מעמד הזקן בחברה, מתוך ראייה כוללת ורחבה. עבד ללא ליאות וביסודיות. סבלנותו, נדיבותו וכישרונו המיוחד סייעו במציאת פתרונות מקוריים וייחודיים בסוגיות שונות שעל סדר היום. הוא ראה בעמותות למען הזקן ברחבי הארץ את הגוף העיקרי שעומד לרשות הזקנים ודגל בחיזוקן באמצעות כלים ניהוליים מתקדמים על מנת להביא רווחה לזקנים לא מתוך כוונות רווח מהם.

בקשריו ההדוקים עם אשל, ובזכות ניהולו, הפך את עמל לארגון שקידם תוכניות רחבות היקף בקרב העמותות למען הזקן. הוא האמין בשיתוף פעולה בין העמותות והגדיל במידה ניכרת את מספר העמותות החברות בעמל.

ישראל ערד דבק והאמין ביכולת המתנדבים ובתרומתם לחברה בכלל ולזקנים בפרט. הוא העריך את עבודתם והגה רעיון לקיים אירוע הוקרה לגמלאים מתנדבים מצטיינים, אחת לשנה. ואכן, בכל שנה מתקיים כנס לחלוקת מגיני הוקרה למתנדבים.

 

יעקב סנדלר ושמואל (סמי) קידר – ממשיכי דרכו של ערד ומקדמים יוזמות חדשות 

בשנת 2007 נפטר ישראל ערד ובמקומו נבחר למנכ”ל החדש, מר יעקב סנדלר, שכיהן בעבר כראש עיריית רחובות. הפרטים המלאים על יעקב סנדלר בדף “חדשות ועדכונים”.

בשיתוף פעולה מלא ופורה בין היו”ר יצחק משה למנכ”ל שלו, יעקב סנדלר, פרחה העמותה והחליפה את שמה מעמל ל”הלב”.

בשנת 2017 נבחר שמואל (סמי) קידר למנכ”ל העמותה על מנת להמשיך להצעיד אותה קדימה. 

משנה לשנה הולך וגדל מספר העמותות משלמות המס ונוספים שיתופי פעולה עם גורמים הפועלים בתחום הזקן בישראל.